Opublikowano

Koc z kwadratów na szydełku – nasz sposób!

Cześć!

Jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie szukałeś informacji na temat wyplatania koca z kwadratów na szydełku. Ale… czy szydełko nie kojarzy Ci się nieco monotonnie? A co, jeśli powiemy Ci, że istnieje sposób, jakim możesz zrobić to jeszcze lepiej i szybciej? Przeczytaj poniższy artykuł, żeby poznać nasze sztuczki!

Co będzie Ci potrzebne, aby stworzyć to cudo? Przede wszystkim sprawne ręce i chęć do pracy. Najważniejszym elementem będzie jednak specjalna włóczka. Gruba włóczka chenille sprawia, że nie musisz użyć ani drutów, ani szydełka, bo koc będzie wyplatany rękami. Ten, a także wiele innych produktów znajdziesz w naszym sklepie pod tym linkiem.

Musisz jeszcze wiedzieć, dlaczego uważamy za tak wyjątkowy nasz sposób na koc z kwadratów. Na szydełku musimy długi czas dziergać, aby zobaczyć jakiekolwiek rezultaty. Nasz sposób plecenia na rękach z grubej włóczki sprawia, że efekty pracy są bardzo szybko widoczne. Tym samym możemy bardzo szybko cieszyć się naszym wytworem.

  • Wyplatanie zaczynamy od stworzenia pętelki początkowej. Ułóż włóczkę tak, że w lewej ręce trzymasz luźny koniec, a w prawej koniec wystający z motka. Następnie zrób tak, jak pokazuję na filmiku lub wspomóż się zdjęciem.

Teraz włóż prawą rękę do utworzonej pętelki, złap ją w palec wskazujący oraz kciuk i przeciągnij w swoim kierunku. Koniec wystający z motka chwyć tak, aby zmniejszyć pętelkę – powinna mieć wielkość około trzech palców. Stwórz 24 takie pętelki.

Teraz nieco informacji. Będziemy wyplatać kwadraty o rozmiarach 30 x 30 cm. W układzie poziomym jest to 8 oczek. Szerokość naszego koca podzielimy na 3, co da nam po 8 oczek na każdy kolor. Łańcuszek początkowy wykonałam z koloru miętowego – Ty możesz użyć, jakiegokolwiek chcesz. Kolejne rzędy będą podzielone już na poszczególne kolory, tak by powstały kwadraty na wzór szachownicy.

  • Po utworzeniu 24 oczek przekręcamy łańcuszek początkowy na drugą stronę. Następnie będziemy wyplatać pionowo w górę. W związku z tym musimy znaleźć takie poprzeczne wiązania, jak pokazuję na filmiku.

Musimy przełożyć włóczkę przez te wiązania – tak robimy aż do końca rzędu. Pamiętaj, aby oczka były tej samej wielkości.

Zwróć także uwagę na to, że nie przekładamy włóczki od spodu warkocza, lecz od góry.

  • Przechodzimy do wyplatania następnego rzędu. Utwórz 8 pętelek tego samego koloru, poprzez przełożenie włóczki przez wcześniej zrobione oczka. Teraz nastąpi pierwsza zmiana koloru. Należy przywiązać luźny koniec włóczki o wybranej przez nas barwie, do łańcuszka początkowego w miejsce, gdzie będzie wychodziła dziewiąta pętelka. Dalej robimy 8 oczek w nowym kolorze, więc włóczkę w kolorze 1 (w moim przypadku miętową) przekładamy nad włóczką w kolorze szmaragdowym. Kolejnym krokiem jest zrobienie oczka kolorem numer 2 (u mnie szmaragdowy), a potem 7 takich samych oczek.
  • Następna zmiana koloru – powrót do koloru numer 1. Należy przywiązać włóczkę w miejscu, gdzie będzie wychodzić pętelka drugiego koloru. Tak jak w poprzednim punkcie, takich pętelek musi być łącznie 8. Dochodzimy jednak do końca rzędu, zapamiętaj więc, że ostatnia pętelka w rzędzie musi być większa od poprzednich oczek. Jest tak, ponieważ przechodząc do kolejnego rzędu, nie podwajamy ostatniej pętelki, tylko przechodzimy włóczką bezpośrednio do kolejnej z nich. Jeśli masz z tym problem, to bez obaw! Na filmiku dokładnie widać, jak to robię. Kontynuujemy wyplatanie tak, jak we wcześniejszym rzędzie. Gdy po 8 oczkach dojdziemy do miejsca zmiany koloru, pamiętajmy o skrzyżowaniu włóczek.
  • Pamiętaj, aby podczas wyplatania kontrolować wymiary swoich kwadratów. Ja robię kwadraty 30 x 30 cm i używam miarki, aby wyznaczyć miejsce, w którym powinnam zmienić kolor.

Aby zmienić kolory, z jednej strony wystarczy przełożyć włóczkę, z drugiej strony należy złączyć ze sobą dwa motki włóczek w różnych kolorach. Włóczkę łączymy przez zgrzanie lub bardziej tradycyjnie poprzez związanie ze sobą dwóch motków. Dalej już kontynuujemy wyplatanie jak dotychczas, pamiętając o zmianie kolorów – koc ma wyglądać jak szachownica.

  • Przechodzimy do ostatniego rzędu koca. Na zakończenie odłóż sobie włóczki – koloru, który masz na skraju koca – o długości 2,5 jego szerokości. Włóczki przy pozostałych kwadratach odetnij od motka i przywiąż do sąsiadującej pętelki. Następnie, na brzegu koca utwórz oczko trochę większe niż wcześniej wyplatałaś i przekładaj oczko w oczko.

Kontynuuj to na całej szerokości koca. Jeśli nie jesteś pewna czy dobrze rozumiesz, to zajrzyj do mojego filmu, tam wszystko jest jasno pokazane.

  • Na zakończenie zostaw sobie około 20 cm włóczki. Schowaj luźny koniec, przywiązując go do koca. Polecam Ci na to mój sposób, który pokazuje na filmiku.

Serdecznie gratulujemy Ci ukończenia robótki! Mamy nadzieję, że koc z kwadratów będzie dla Ciebie tylko początkiem naszej wspólnej drogi! Polecam Ci zajrzeć na nasze social media, tam znajdziesz więcej kreatywnych inspiracji. Zaobserwuj także nasz profil na you tube , aby mieć pewność, że nie ominą Cię nasze kolejne dziergane pomysły.

Do następnego dziergania!

Pochwal się efektem prac na naszej grupie na Facebooku!