Opublikowano

6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach!

pętelka początkowa z włóczki chenille

Na początku zaznaczmy jeden fakt: kocham wyplatać na rękach. Uważam, że w przekroju tego, co nazywamy robótkami ręcznymi, dzierganie na palcach to jedna z ciekawszych form tworzenia. Właśnie dlatego tak chętnie dzielę się swoją pasją w Internecie i tak często zachęcam Cię, abyś tego spróbowała. Jednak, jeśli jeszcze masz wątpliwości i nie wiesz, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie, to przedstawiam 6 powodów, dla których warto dziergać na palcach.

6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach – spis treści

  1. Wydziergaj sobie relaks
  2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne
  3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!
  4. Daj się ponieść dziergającej społeczności
  5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki
  6. Uwolnij swoją kreatywność podczas dziergania

1. Wydziergaj sobie relaks

Pierwsze co kojarzy mi się z wyplataniem na rękach, to odpoczynek i zaklęty w powtarzalnych ruchach spokój. Może być to forma medytacji, która pozwoli Ci skupić uwagę na jednej czynności, a także pomoże w redukcji stresu i napięcia. Jednak możesz podejść do tego w luźniejszy sposób – w końcu ma być to czymś przyjemnym, a każdy z nas jest inny. Jeśli bardziej podoba Ci się to podejście, to wybierz ulubiony serial i po prostu spędzić miło czas z nim i ze swoją włóczką.

To ważne, aby czasem pozwolić sobie na chwilę wytchnienia i pasję, która odciągnie Cię od zmartwień. W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym biegu, więc warto mieć coś, co pozwoli nam zwolnić. Musisz jednak wiedzieć, że dzierganie na palcach to nie tylko zwykłe źródło relaksu, lecz także wsparcie dla naszego dobrostanu psychicznego…

2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne

Stres, stres i jeszcze raz stres. Znajome, prawda? Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, w Polsce w 2022 roku aż 37% badanych doświadczało dużego stresu w pracy. Czasem nie potrafimy sobie poradzić z wszechobecnym napięciem, a wszystko wydaje się zbyt przytłaczające. I tu przychodzi z pomocą wyplatanie na palcach, które pozwala nam wyciszyć umysł. To jednak nie wszystko – dzierganie ma jeszcze mocniejszy wpływ na nasze zdrowie psychiczne…

Wykazano, że powtarzalne czynności (a do takich zaliczają się robótki ręczne) uwalniają serotoninę, czyli naturalny środek używany w walce z depresją. Co ciekawe, Yonas Geda (profesor nadzwyczajny neurologii i psychiatrii) już w 2011 roku opublikował badanie, które wykazało, że angażowanie umysłu poprzez prace ręczne (a także czytanie książek czy granie w gry) zmniejsza wystąpienie łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą poprzedzać demencje. Chodzi tu głównie o fakt ciągłego stymulowania i ćwiczenia umysłu, co jak się okazuje, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Zapamiętaj więc, że wyplatanie na palcach to także forma dbania o siebie!

3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!

Kojarzysz to uczucie dumy pojawiające się po tym, jak prawidłowo coś wykonałaś? Dzięki niemu czujemy się produktywni, potrzebni, a czasem nawet tak, jakbyśmy mogli góry przenosić. Takie uczucia pojawiają się także przy wyplataniu na palcach, a szczególnie po zakończeniu naszego dzieła. A wiesz, co je potęguje? Codzienne oglądanie przedmiotu, który własnoręcznie wydziergałaś – to dopiero osobiste spełnienie. Otocz się pięknymi, wykonanymi przez Ciebie przedmiotami i patrz na nie, za każdym razem jak w siebie zwątpisz.

Spójrzmy na to od drugiej strony. Prawdopodobnie w przeszłości otrzymałaś już jakąś pochwałę. Jeśli tak, to pewnie wiesz, jakiego kopa do działania potrafi dać kilka miłych słów. Nie wahaj się więc i pokaż swoim bliskim, jakie cuda potrafisz tworzyć. Jeśli wcześniej nie wiedzieli o Twoim hobby, to pewnie będą w szoku, gdy zobaczą, co potrafisz wydziergać. A Tobie ich słowa mogą dać mnóstwo radości i chęci do pracy!

4. Daj się ponieść dziergającej społeczności

Świetnie jest mieć znajomych, którzy mają takie samo hobby jak my. W tym przypadku opcji do ich poznania jest mnóstwo: lokalne spotkania związane z dzierganiem, targi włókiennicze, a także fora czy grupy internetowe. Czerpanie wzajemnych inspiracji, wymienianie się radami i chwalenie się skończonymi projektami – to są przykłady pięknych interakcji między ludźmi, którzy mają wspólną pasję.

Takie treści, a także wiele innych znajdziesz na naszej grupie na Facebooku: „Wyplatanie na rękach z grubej włóczki – porady, inspiracje”. Kliknij w link i dołącz do tej dziergającej społeczności!

Wyplatanie na palcach może być także początkiem pięknej interakcji międzypokoleniowej. Kiedyś robótki ręczne były bardziej powszechne, a praktykowały je nasze mamy i babcie. Teraz możemy poczuć z nimi specjalną więź, a nawet dzielić się radami i pomysłami na projekty. Jednocześnie mamy możliwość pokazać starszym pokoleniom nowatorskie sposoby dziergania, takie jak wyplatanie na rękach. Kto wie, może jeszcze kogoś zainspirujemy?

5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki

Kolejną zaletą jest fakt, że dzierganie na palcach to ekologiczne rozwiązanie. Przykładowo – grubą włóczkę chenille można splatać i rozplatać wiele razy. Dzięki temu osoba początkująca może nauczyć się wyplatania na rękach bez marnowania materiałów. A jeśli coś nie wyjdzie, to można spruć kawałek (a czasem całość 😉) i zrobić na nowo. Za tym kryje się kolejna korzyść – rzeczy, które dziergamy, są maksymalnie użytkowe, bo możemy je nieustannie modyfikować i dostosowywać pod swoje potrzeby. Wygodne, prawda?

6. Uwolnij swoją kreatywność podczas dziergania

Dziergając na palcach, możesz tworzyć różnorodne projekty – od prostych elementów po te bardziej zaawansowane. Puść wodze fantazji i działaj. Pamiętaj, że umiejętność wyplatania na palach daje Ci także możliwość tworzenia unikatowych prezentów, które pokażą, ile serca wkładasz w to co robisz.

Ale jak uwolnić kreatywność, jeśli dopiero zaczynasz wyplatanie na rękach? Nie ma co się bać – nie jest to tak trudne, jak szydełkowanie czy robienie na drutach, a z moją pomocą szybko staniesz się biegła w tej sztuce. Jak już opanujesz podstawy, to będziesz mogła dać się ponieść swojej kreatywności i zacząć tworzyć cuda.

Wyplatanie na rękach niesie za sobą również inne korzyści, takie jak poprawa umiejętności manualnych czy precyzji. Pamiętaj jednak, że największą zaletą dziergania na palcach jest radość, jaką można przy tym poczuć. Spróbuj sama, żeby się przekonać! Pozwól Twojej kreatywności działać i pochwal się swoim unikatowym projektem na naszej grupie na Facebooku! Teraz Twoja kolej – daj znać w komentarzu, jakie według Ciebie są największe zalety wyplatania na palcach. Do następnego dziergania!