Opublikowano

5 sposobów na łączenie grubej włóczki chenille!

pętelka początkowa z włóczki chenille

Dzierganie na palcach ma to do siebie, że potrafi nieźle wciągnąć. A jak już się wciągniemy, to wyplatamy z niegasnącą pasją, zbliżając się do ukończenia dzieła motek za motkiem…

Często powtarzam, że dzierganie ma łączyć, a nie dzielić – to samo tyczy się włóczki. Musimy umieć połączyć motki tak, by wszystko było trwałe i solidne. Dlatego przygotowałam dla Ciebie opis pięciu sposobów na łączenie włóczki – wybierz swój ulubiony!

 1. Zwykłe związanie

Prawdopodobnie najbardziej znana metoda łączenia włóczek – nie jest to nic odkrywczego. Jeśli łączysz włóczki w ten sposób, to uważaj, bo na robótce może zostać widoczny supeł – właśnie to sprawia, że wolę inne sposoby.

Jeśli jednak jesteś przywiązana do tej metody i nie chcesz jej zmieniać, to po zrobieniu takiego węzła, polecam Ci go nieco przystrzyc. Jeśli odetniesz nadmiar puszystej części włóczki, będzie to wyglądało bardziej naturalnie, a tym samym mniej się odznaczało na gotowym projekcie.

✅ Zalety – nie zajmuje dużo czasu, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przedmiotów.

❌ Wady – taki węzeł może być widoczny na gotowej robótce.

2. Węzeł marynarski, magic knot

  Oto nowatorski sposób na węzeł, który nie rzuca się w oczy na robótce tak mocno, jak zwykłe związanie końców. Mimo że na pierwszy rzut oka nie wygląda to łatwo, to warto się tego nauczyć! Plusem tej metody jest to, że nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi, poza tymi, które już masz – palce i włóczka!

  Wykonanie takiego łączenia zacznij od równoległego ułożenia wolnych końców włóczki. Następnie zrób pętelkę na włóczce, przez którą przechodzi drugi motek, a potem zrób pętelkę na drugiej włóczce tak, by owijała się wokół pierwszej włóczki. Gdy to zrobisz, to wystarczy już tylko pociągnąć w przeciwnych kierunkach i zacisnąć powstały węzeł. Po obcięciu wolnych końców włóczki masz gotowe łączenie.

  Łatwiej Ci będzie zrozumieć, jeśli zobaczysz to na własne oczy, więc obejrzyj instrukcję.

  ✅ Zalety – taki węzeł nie będzie widoczny na robótce, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przedmiotów, aby go wykonać.

  ❌ Wady – nauczenie się i zapamiętanie takiego sposobu może niektórym sprawić kłopot.

  3. Połączenie przez podpalenie

   Sposób, do którego potrzebujesz bezpiecznego źródła ognia, takiego jak np. zapalniczka. Aby połączyć włóczki tym sposobem, ostrożnie podpal koniec jednej włóczki i przytrzymaj go przy początku drugiej. Kontakt włóczki z ogniem ma być krótki i trwać tylko chwilę, po której należy szybko przyłączyć do niej kolejny motek.

   Pamiętaj, aby uważać z ogniem, który nierozważnie używany może przynieść wiele szkód dla koca i dla Ciebie.

   Jeśli chcesz zobaczyć, jak ja to robię, to obejrzyj filmik, na którym pokazuję ten sposób.

   ✅ Zalety – jest to szybkie rozwiązanie, nie widać miejsca łączenia w gotowej robótce.

   ❌ Wady – musisz mieć źródło ognia (np. zapalniczkę), należy zachować dużą ostrożność przy pracy.

   4. Niewidzialny supełek – metoda nacinania

   Pod tą tajemniczą nazwą kryje się sposób, do którego potrzebujesz nożyczek. Nacięcie końców włóczki i późniejsze związanie ich sprawi, że supełek nie będzie widoczny na Twojej robótce.

   Jeśli możesz – przetnij oba końce włóczki wzdłuż i zwiąż powstałe małe ogonki.

   Jeśli nie możesz przeciąć włóczki wzdłuż, to pozbaw jej nieco puszystości na końcach i zwiąż takie odchudzone ogonki.

   ✅ Zalety – węzeł nie będzie widoczny na robótce dzięki odchudzeniu końców.

   ❌ Wady – potrzebujesz nożyczek i nieco więcej czasu.

   4. Zszywanie włóczki

   Ta metoda polega na złączeniu ze sobą końców włóczek za pomocą igły i nitki. Wybierz nitkę w kolorze, który nie będzie się odznaczać na włóczce i dokładnie zszyj końce. Upewnij się, że wszystko się dobrze trzyma.

   Nie jest to mój ulubiony sposób łączenia włóczki – przyszycie końców tak, żeby miejsce łączenia nie było widoczne, jest bardziej czasochłonne niż skorzystanie z innych metod. No i można pokłuć sobie palce igłą (a boli jeszcze bardziej, bo ręce są przyzwyczajone do miękkiej włóczki chenille 😉).

   ✅ Zalety – łączenie nie będzie widoczne na robótce.

   ❌ Wady – potrzebujesz dodatkowych narzędzi, które mogą poranić palce, jeśli są nieumiejętnie używane.

   Podsumowanie – którą metodę wybrać?

   Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi! Polecam spróbować różnych metod i znaleźć swoją ulubioną. Przy odpowiednim wykonaniu każda z nich solidnie złączy włóczki, więc nieważne, którą wybierzesz – nie musisz się martwić o trwałość swojej robótki.

   Ja najczęściej praktykuję łączenie przez podpalanie, ale jestem wtedy niezwykle uważna, by nie puścić włóczek z dymem. Z drugiej strony odradzam łączenie przez zwykłe związanie – jeśli chcesz wybrać wiązanie, to polecam Ci węzeł marynarski (magic knot), albo sposób z nacinaniem końców.

   Przetestuj wszystkie metody i znajdź swój ulubiony sposób na łączenie włóczki. Połącz się także z nami na mojej grupie na Facebooku, na której znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.

   Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!