Opublikowano

Zrób to sam: poduszka supeł precel

Jak zrobić poduszkę supeł precel?

Poduszka supeł precel to bardzo modny gadżet służący do dekoracji domu. Świetnie prezentuje się na kanapie w salonie lub na łóżku w sypialni. Dzięki zastosowaniu do jej wykonania grubej włóczki jest również bardzo przyjemna w dotyku. Czy wiesz jednak, że taką poduszkę możesz zrobić całkowicie samodzielnie? Wystarczy jedynie materiał, nieco zapału i nasza instrukcja, aby cieszyć się własnoręcznie wykonaną poduszką supeł precel!

Pleć to sam: Poduszka supeł precel. Czego potrzebujesz?

Do wyplecenia samodzielnie poduszki supeł precel potrzebujesz naprawdę niewiele. Aby zrobić poduszkę o wymiarach 35×35 cm musisz przygotować:

  1. Aksamitną grubą włóczkę tube – potrzebna długość to około 6,2 metra. W zależności od tego, jak ciasno będziesz ją splatać, możesz potrzebować jej nieco mniej.
  2. Wolną chwilę – powinien wystarczyć kwadrans.
  3. Naszą instrukcję – oczywiście możesz próbować bez niej, ale z nią będzie łatwiej 🙂

Poduszka supeł precel – jak wypleść

Wyplecenie poduszki precel zamyka się w ośmiu prostych krokach. Poniżej opiszemy je w szczegółach, natomiast na samym końcu artykułu znajdziesz skróconą instrukcję obrazkową oraz film, na którym pokazujemy, jak wyplatamy taką poduszkę.

Krok 1: wykonaj podwójną pętlę

Wykonanie poduszki precel zaczynamy od ułożenia dwóch pętli tak, aby przyjęły kształt precla. Pętlę dolną określimy jako pętlę nr 1, pętlę górną jako pętlę nr 2. Ważne jest, żeby zapamiętać to przypisanie – będziemy się odnosić do niego w kolejnych krokach

Krok 2: przepleć materiał prostopadle do pierwszych dwóch pętli

W tym kroku tworzymy pętlę nr 3, przeciągając włóczkę przez pierwsze dwie pętle. Włóczkę przelatamy tak, aby przeszła nad pętlą nr 2, pod pętlą nr 1, nad pętlą nr 2 i pod pętlą nr 1. Przeplatamy całość włoczki – podczas przeciągania pilnujcie, aby kształt i ułożenie dwóch pierwszych pętli nie uległo zmianie.

Krok 3: przepleć materiał równolegle do dwóch pierwszych pętli

W tym kroku tworzymy pętlę nr 4, przeciągając włóczkę przez pętle nr 2 i nr 3. Zaczynamy od przeplecenia nad pętlą nr 3, następnie pod pętlą nr 2, nad pętlą nr 3 i pod pętlą nr 2. Tak jak w kroku nr 2 przeplatamy całość włóczki pilnując, aby nie rozjechało nam się ułożenie pętli.

W tym momencie mamy już cztery pojedyncze pętle ułożone w czterech narożnikach poduszki. Przy prawidłowym przepleceniu pętla nr 4 powinna kończyć się w miejscu, w którym zaczyna się pętla nr 1. Jeśli dotarliśmy do tego kroku, to najtrudniejsze już za nami – kolejne kroki będą prostsze.

Krok 4: Powtórz ślad pierwszej pętli

Od tego kroku będziemy tylko przeciągać włóczkę po śladach kolejnych czterech pętli. Przeciągamy więc włóczkę po śladzie pierwszej pętli, prowadząc nowy ślad włóczki po zewnętrznej stronie pętli nr 1.

Przy przeplataniu zwracaj uwagę na równe wymiary wszystkich czterech pętli oraz na to, aby szew wzdłuż włóczki był schowany pod spód – dzięki temu na końcu będzie wymagane niewiele poprawek.

Krok 5: Powtórz ślad drugiej pętli

Po przepleceniu włóczki wzdłuż pętli nr 1 kontynuujemy, przeciągając ją wzdłuż pętli nr 2. Cały czas prowadzimy włóczkę po zewnętrznej stronie istniejącej pętli.

Krok 6: Powtórz ślad trzeciej pętli

Coraz bliżej końca! Kontynuujemy naszą wycieczkę, przeplatając włóczkę wzdłuż pętli nr 3.

Krok 7: Powtórz ślad czwartej pętli

Została nam do przeplecenia ostatnia pętla. Przeciągamy więc włóczkę wzdłuż pętli nr 4, cały czas pamiętając zasady dotyczące jej prowadzenia – na zewnątrz istniejącej pętli, dbamy o równe rozmiary czterech podwójnych pętli oraz chowamy szew włóczki pod spód.

Krok 8: Zakończenie

Mamy to! Na tym etapie poduszka powinna być już prawie gotowa. Sprawdzamy raz jeszcze rozmiary pętli – jeśli któraś jest nierówna, wyrównujemy proporcje, przeciągając włóczkę. Chowamy szew pod spód w każdej podwójnej pętli.

Zajrzyjmy też pod spód poduszki – mamy tam dwa luźne końce włóczki. Zszywamy je ze sobą, żeby poduszka była trwała. Jeśli poduszka jest spleciona ciasno i zostało nam nieco nadmiarowej długości włóczki, przed zszyciem końców możemy je nieco skrócić.

Gotowe!

Gratulacje – poduszka supeł precel jest gotowa! Teraz możesz już cieszyć nią oczy.

Wiemy z własnego doświadczenia, że pierwsze próby mogą być trudne. Aby to sobie ułatwić, dobrze mieć podpowiedzi pod ręką, dlatego przygotowaliśmy je dla Was w dwóch formach 🙂

Poduszka precel supeł – instrukcja wideo

Poniżej jest przygotowana specjalnie dla Was instrukcja w formie wideo – ja wyplatam, a Maciek opowiada. Jak sami widzicie, po złapaniu wprawy można ją zrobić w zaledwie kilka minut 🙂

Poduszka precel supeł – instrukcja obrazkowa

Jest to skrócona wersja instrukcji, którą właśnie czytasz. Możesz wydrukować obrazek i mieć go pod ręką, żeby szybko zweryfikować każdy krok podczas prac 🙂

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja będzie dla Was pomocna. Powodzenia!