Opublikowano

Czy warkocz do łóżeczka jest bezpieczny?

Czy warkocz do łóżeczka jest bezpieczny

Zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym pociechom to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed młodymi rodzicami. Niemowlętom zagrażają różne sytuacje oraz obiekty, które mogą znaleźć się w ich pobliżu. By uchronić dzieci przed kontaktem z twardymi powierzchniami i tępymi krawędziami stosuje się różne formy osłon, wśród których popularnym wyborem jest warkocz. W tym artykule przybliżamy charakterystykę tego asortymentu parentingowego, podpowiadamy jakie funkcje pełni w codziennym życiu dziecka oraz kiedy i dlaczego warto po niego sięgać.

Warkocz w łóżeczku – najważniejsze funkcje ochronne

W trakcie snu dziecka nie jesteśmy w stanie zapewnić mu nieustannego nadzoru. Jest ono narażone na uderzenie o ramę łóżka, barierki lub inne elementy konstrukcji, które znajdują się w zasięgu jego rączek. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej osłony, która będzie przeciwdziałać kontaktom z twardymi przedmiotami, a jednocześnie otuli dziecko w czasie snu. Do takich należą warkocze – elastyczne elementy wyposażenia dziecięcego, które można stosować zarówno w czasie jego snu jak i w ciągu codziennych aktywności.

Warkocze są miękkie i przyjemne w dotyku. Świetnie amortyzują wszelkie nagłe ruchy, tworząc elastyczną granicę oddzielającą dziecko od otoczenia. W podobny sposób można wykorzystać warkocz na leżankach, w kokonach oraz na kocykach. Najczęściej wykonuje się je z materiałów syntetycznych, nie gromadzących wilgoci i łatwych w czyszczeniu.

Ponadto warkocze przeciwdziałają osuwaniu się dziecka i jego niechcianemu przemieszczaniu. Jest to szczególnie ważne w czasie różnych codziennych aktywności, podczas których dziecko spędza czas ze swoją mamą. By mieć pewność, że po spuszczeniu ze wzroku dziecko pozostaje stabilnie na swoim miejscu, warto otoczyć je właśnie warkoczem ochronnym.

Warkocze do łóżeczka – jak wybrać najlepszą ochronę?

Wybierając warkocz dla niemowlęcia warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w ich produkcji, które mają największy wpływ na przydatność i właściwości ochronne całego produktu. Polecamy sięgać po warkocze z miękkim, syntetycznym wypełnieniem, które będzie przeciwdziałać gromadzeniu się kurzu i roztoczy. Warkocz do łóżeczka powinien być długi na około 2m., co pozwoli na osłonięcie całego organizmu dziecka. Optymalna średnica wynosi około 10-12 cm. Warkocze o takiej grubości będą nadawać się także jako przytulanka do zabawy.

Warto sięgać po warkocze plecione, wykonane w dwóch stonowanych lecz przyjemnych odcieniach kolorystycznych. Polecamy unikać nadmiernych kontrastów barw, które mogłyby stanowić zbyt intensywną stymulację kolorystyczną.

Na koniec warto podkreślić, że właściwości ochronne warkoczy nie ograniczają się wyłącznie do łóżeczka, leżanki lub kokonu. Warkocze można zabierać ze sobą w podróż, używać na siedziskach, a także jako uzupełnienie mobilnego lub wyjazdowego spanka. W każdym wypadku warkocz ochronny pozwoli zabezpieczyć maleństwo, gwarantując mu spokojny i komfortowy wypoczynek.