Opublikowano

Koc z kwadratów na szydełku – nasz sposób!

Cześć!

Jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie szukałeś informacji na temat wyplatania koca z kwadratów na szydełku. Ale… czy szydełko nie kojarzy Ci się nieco monotonnie? A co, jeśli powiemy Ci, że istnieje sposób, jakim możesz zrobić to jeszcze lepiej i szybciej? Przeczytaj poniższy artykuł, żeby poznać nasze sztuczki!

Co będzie Ci potrzebne, aby stworzyć to cudo? Przede wszystkim sprawne ręce i chęć do pracy. Najważniejszym elementem będzie jednak specjalna włóczka. Gruba włóczka chenille sprawia, że nie musisz użyć ani drutów, ani szydełka, bo koc będzie wyplatany rękami. Ten, a także wiele innych produktów znajdziesz w naszym sklepie pod tym linkiem.

Musisz jeszcze wiedzieć, dlaczego uważamy za tak wyjątkowy nasz sposób na koc z kwadratów. Na szydełku musimy długi czas dziergać, aby zobaczyć jakiekolwiek rezultaty. Nasz sposób plecenia na rękach z grubej włóczki sprawia, że efekty pracy są bardzo szybko widoczne. Tym samym możemy bardzo szybko cieszyć się naszym wytworem.

  • Wyplatanie zaczynamy od stworzenia pętelki początkowej. Ułóż włóczkę tak, że w lewej ręce trzymasz luźny koniec, a w prawej koniec wystający z motka. Następnie zrób tak, jak pokazuję na filmiku lub wspomóż się zdjęciem.

Teraz włóż prawą rękę do utworzonej pętelki, złap ją w palec wskazujący oraz kciuk i przeciągnij w swoim kierunku. Koniec wystający z motka chwyć tak, aby zmniejszyć pętelkę – powinna mieć wielkość około trzech palców. Stwórz 24 takie pętelki.

Teraz nieco informacji. Będziemy wyplatać kwadraty o rozmiarach 30 x 30 cm. W układzie poziomym jest to 8 oczek. Szerokość naszego koca podzielimy na 3, co da nam po 8 oczek na każdy kolor. Łańcuszek początkowy wykonałam z koloru miętowego – Ty możesz użyć, jakiegokolwiek chcesz. Kolejne rzędy będą podzielone już na poszczególne kolory, tak by powstały kwadraty na wzór szachownicy.

  • Po utworzeniu 24 oczek przekręcamy łańcuszek początkowy na drugą stronę. Następnie będziemy wyplatać pionowo w górę. W związku z tym musimy znaleźć takie poprzeczne wiązania, jak pokazuję na filmiku.

Musimy przełożyć włóczkę przez te wiązania – tak robimy aż do końca rzędu. Pamiętaj, aby oczka były tej samej wielkości.

Zwróć także uwagę na to, że nie przekładamy włóczki od spodu warkocza, lecz od góry.

  • Przechodzimy do wyplatania następnego rzędu. Utwórz 8 pętelek tego samego koloru, poprzez przełożenie włóczki przez wcześniej zrobione oczka. Teraz nastąpi pierwsza zmiana koloru. Należy przywiązać luźny koniec włóczki o wybranej przez nas barwie, do łańcuszka początkowego w miejsce, gdzie będzie wychodziła dziewiąta pętelka. Dalej robimy 8 oczek w nowym kolorze, więc włóczkę w kolorze 1 (w moim przypadku miętową) przekładamy nad włóczką w kolorze szmaragdowym. Kolejnym krokiem jest zrobienie oczka kolorem numer 2 (u mnie szmaragdowy), a potem 7 takich samych oczek.
  • Następna zmiana koloru – powrót do koloru numer 1. Należy przywiązać włóczkę w miejscu, gdzie będzie wychodzić pętelka drugiego koloru. Tak jak w poprzednim punkcie, takich pętelek musi być łącznie 8. Dochodzimy jednak do końca rzędu, zapamiętaj więc, że ostatnia pętelka w rzędzie musi być większa od poprzednich oczek. Jest tak, ponieważ przechodząc do kolejnego rzędu, nie podwajamy ostatniej pętelki, tylko przechodzimy włóczką bezpośrednio do kolejnej z nich. Jeśli masz z tym problem, to bez obaw! Na filmiku dokładnie widać, jak to robię. Kontynuujemy wyplatanie tak, jak we wcześniejszym rzędzie. Gdy po 8 oczkach dojdziemy do miejsca zmiany koloru, pamiętajmy o skrzyżowaniu włóczek.
  • Pamiętaj, aby podczas wyplatania kontrolować wymiary swoich kwadratów. Ja robię kwadraty 30 x 30 cm i używam miarki, aby wyznaczyć miejsce, w którym powinnam zmienić kolor.

Aby zmienić kolory, z jednej strony wystarczy przełożyć włóczkę, z drugiej strony należy złączyć ze sobą dwa motki włóczek w różnych kolorach. Włóczkę łączymy przez zgrzanie lub bardziej tradycyjnie poprzez związanie ze sobą dwóch motków. Dalej już kontynuujemy wyplatanie jak dotychczas, pamiętając o zmianie kolorów – koc ma wyglądać jak szachownica.

  • Przechodzimy do ostatniego rzędu koca. Na zakończenie odłóż sobie włóczki – koloru, który masz na skraju koca – o długości 2,5 jego szerokości. Włóczki przy pozostałych kwadratach odetnij od motka i przywiąż do sąsiadującej pętelki. Następnie, na brzegu koca utwórz oczko trochę większe niż wcześniej wyplatałaś i przekładaj oczko w oczko.

Kontynuuj to na całej szerokości koca. Jeśli nie jesteś pewna czy dobrze rozumiesz, to zajrzyj do mojego filmu, tam wszystko jest jasno pokazane.

  • Na zakończenie zostaw sobie około 20 cm włóczki. Schowaj luźny koniec, przywiązując go do koca. Polecam Ci na to mój sposób, który pokazuje na filmiku.

Serdecznie gratulujemy Ci ukończenia robótki! Mamy nadzieję, że koc z kwadratów będzie dla Ciebie tylko początkiem naszej wspólnej drogi! Polecam Ci zajrzeć na nasze social media, tam znajdziesz więcej kreatywnych inspiracji. Zaobserwuj także nasz profil na you tube , aby mieć pewność, że nie ominą Cię nasze kolejne dziergane pomysły.

Do następnego dziergania!

Pochwal się efektem prac na naszej grupie na Facebooku!

Opublikowano

5 sposobów na łączenie grubej włóczki chenille!

pętelka początkowa z włóczki chenille

Dzierganie na palcach ma to do siebie, że potrafi nieźle wciągnąć. A jak już się wciągniemy, to wyplatamy z niegasnącą pasją, zbliżając się do ukończenia dzieła motek za motkiem…

Często powtarzam, że dzierganie ma łączyć, a nie dzielić – to samo tyczy się włóczki. Musimy umieć połączyć motki tak, by wszystko było trwałe i solidne. Dlatego przygotowałam dla Ciebie opis pięciu sposobów na łączenie włóczki – wybierz swój ulubiony!

  1. Zwykłe związanie

Prawdopodobnie najbardziej znana metoda łączenia włóczek – nie jest to nic odkrywczego. Jeśli łączysz włóczki w ten sposób, to uważaj, bo na robótce może zostać widoczny supeł – właśnie to sprawia, że wolę inne sposoby.

Jeśli jednak jesteś przywiązana do tej metody i nie chcesz jej zmieniać, to po zrobieniu takiego węzła, polecam Ci go nieco przystrzyc. Jeśli odetniesz nadmiar puszystej części włóczki, będzie to wyglądało bardziej naturalnie, a tym samym mniej się odznaczało na gotowym projekcie.

✅ Zalety – nie zajmuje dużo czasu, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przedmiotów.

❌ Wady – taki węzeł może być widoczny na gotowej robótce.

2. Węzeł marynarski, magic knot

    Oto nowatorski sposób na węzeł, który nie rzuca się w oczy na robótce tak mocno, jak zwykłe związanie końców. Mimo że na pierwszy rzut oka nie wygląda to łatwo, to warto się tego nauczyć! Plusem tej metody jest to, że nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi, poza tymi, które już masz – palce i włóczka!

    Wykonanie takiego łączenia zacznij od równoległego ułożenia wolnych końców włóczki. Następnie zrób pętelkę na włóczce, przez którą przechodzi drugi motek, a potem zrób pętelkę na drugiej włóczce tak, by owijała się wokół pierwszej włóczki. Gdy to zrobisz, to wystarczy już tylko pociągnąć w przeciwnych kierunkach i zacisnąć powstały węzeł. Po obcięciu wolnych końców włóczki masz gotowe łączenie.

    Łatwiej Ci będzie zrozumieć, jeśli zobaczysz to na własne oczy, więc obejrzyj instrukcję.

    ✅ Zalety – taki węzeł nie będzie widoczny na robótce, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przedmiotów, aby go wykonać.

    ❌ Wady – nauczenie się i zapamiętanie takiego sposobu może niektórym sprawić kłopot.

    3. Połączenie przez podpalenie

      Sposób, do którego potrzebujesz bezpiecznego źródła ognia, takiego jak np. zapalniczka. Aby połączyć włóczki tym sposobem, ostrożnie podpal koniec jednej włóczki i przytrzymaj go przy początku drugiej. Kontakt włóczki z ogniem ma być krótki i trwać tylko chwilę, po której należy szybko przyłączyć do niej kolejny motek.

      Pamiętaj, aby uważać z ogniem, który nierozważnie używany może przynieść wiele szkód dla koca i dla Ciebie.

      Jeśli chcesz zobaczyć, jak ja to robię, to obejrzyj filmik, na którym pokazuję ten sposób.

      ✅ Zalety – jest to szybkie rozwiązanie, nie widać miejsca łączenia w gotowej robótce.

      ❌ Wady – musisz mieć źródło ognia (np. zapalniczkę), należy zachować dużą ostrożność przy pracy.

      4. Niewidzialny supełek – metoda nacinania

      Pod tą tajemniczą nazwą kryje się sposób, do którego potrzebujesz nożyczek. Nacięcie końców włóczki i późniejsze związanie ich sprawi, że supełek nie będzie widoczny na Twojej robótce.

      Jeśli możesz – przetnij oba końce włóczki wzdłuż i zwiąż powstałe małe ogonki.

      Jeśli nie możesz przeciąć włóczki wzdłuż, to pozbaw jej nieco puszystości na końcach i zwiąż takie odchudzone ogonki.

      ✅ Zalety – węzeł nie będzie widoczny na robótce dzięki odchudzeniu końców.

      ❌ Wady – potrzebujesz nożyczek i nieco więcej czasu.

      4. Zszywanie włóczki

      Ta metoda polega na złączeniu ze sobą końców włóczek za pomocą igły i nitki. Wybierz nitkę w kolorze, który nie będzie się odznaczać na włóczce i dokładnie zszyj końce. Upewnij się, że wszystko się dobrze trzyma.

      Nie jest to mój ulubiony sposób łączenia włóczki – przyszycie końców tak, żeby miejsce łączenia nie było widoczne, jest bardziej czasochłonne niż skorzystanie z innych metod. No i można pokłuć sobie palce igłą (a boli jeszcze bardziej, bo ręce są przyzwyczajone do miękkiej włóczki chenille 😉).

      ✅ Zalety – łączenie nie będzie widoczne na robótce.

      ❌ Wady – potrzebujesz dodatkowych narzędzi, które mogą poranić palce, jeśli są nieumiejętnie używane.

      Podsumowanie – którą metodę wybrać?

      Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi! Polecam spróbować różnych metod i znaleźć swoją ulubioną. Przy odpowiednim wykonaniu każda z nich solidnie złączy włóczki, więc nieważne, którą wybierzesz – nie musisz się martwić o trwałość swojej robótki.

      Ja najczęściej praktykuję łączenie przez podpalanie, ale jestem wtedy niezwykle uważna, by nie puścić włóczek z dymem. Z drugiej strony odradzam łączenie przez zwykłe związanie – jeśli chcesz wybrać wiązanie, to polecam Ci węzeł marynarski (magic knot), albo sposób z nacinaniem końców.

      Przetestuj wszystkie metody i znajdź swój ulubiony sposób na łączenie włóczki. Połącz się także z nami na mojej grupie na Facebooku, na której znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      Zrób to sama! Prosta poduszka dla dziecka! 

      Zrób to sama! Prosta Poduszka dla dziecka! 🧶

      Pokażę Ci, jak w zaledwie kilku krokach wykonać uroczą poduszkę supełkową przy użyciu tylko 1/4 motka włóczki.

      To super łatwy projekt, który idealnie nadaje się na prezent dla dziecka!

      1️⃣ Krok 1: Przygotuj włóczkę – potrzebujesz tylko 1/4 motka!

      2️⃣ Krok 2: Spleć włóczkę, tak jak pokazuję na filmiku

      3️⃣ Krok 3: Wyrównaj supełki i zszyj końcówki- tworząc miękką, przytulną piłeczkę. To naprawdę proste i szybkie, a efekt końcowy jest zachwycający! 🤩

      Dzieci będą zachwycone taką kreatywną i ręcznie robioną zabawką.

      Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie i zaangażowanie w moją twórczość.

      Mam nadzieję, że nowy filmik z instrukcją zainspiruje Was do podjęcia nowych wyzwań i odkrycia nowych możliwości w świecie plecenia. Niech kreatywność towarzyszy Wam w każdym kroku!

      Do następnego dziergania!

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      Rodzaje włóczek, czyli jak dobrać włóczkę do projektu?

      Rodzaje włóczek

      Wybór odpowiedniej włóczki do projektu dziergania może być kluczowy dla osiągnięcia pożądanego efektu i funkcjonalności wyrobu. Różnorodność dostępnych włóczek na rynku może przytłaczać, dlatego warto znać podstawowe rodzaje włóczek oraz zrozumieć, jak ich właściwości wpływają na końcowy produkt.

      Włóczka naturalna – krótki opis

      Włóczka naturalna to surowiec cieszący się dużym uznaniem wśród miłośników rękodzieła. Ze względu na swoje pochodzenie, najczęściej jest wytwarzana z wełny, bawełny, a także lnu, co sprawia, że produkty z niej wykonane są nie tylko piękne, ale i ekologiczne. Wykorzystanie naturalnych włóczek w projektach rękodzielniczych gwarantuje nie tylko wysoką jakość, ale również komfort użytkowania. Produkty wykonane z naturalnych włóczek są przewiewne, miłe w dotyku i przede wszystkim przyjazne dla skóry, co jest kluczowe dla osób o wrażliwej skórze lub alergiach.

      Dzięki swojej wszechstronności, włóczki naturalne znajdują zastosowanie w szerokim spektrum projektów – od delikatnych, letnich bluzek i sukienek, po ciepłe swetry, czapki czy szaliki idealne na chłodniejsze miesiące.

      Włóczka syntetyczka – czym jest ?

      Włóczka syntetyczna to rodzaj materiału wytworzonego z chemicznych polimerów, co oznacza, że jest produktem w pełni sztucznym, a nie naturalnym. Do najbardziej znanych rodzajów włóczek syntetycznych należą akryl i poliester, które zyskały popularność ze względu na swoją przystępność cenową i łatwość w utrzymaniu. Włóczki te są często wybierane do tworzenia odzieży, akcesoriów oraz elementów dekoracyjnych ze względu na ich trwałość i szeroką paletę kolorów.

      Mimo że włóczki syntetyczne mają mniej przewiewne właściwości niż te naturalne, są one odporniejsze na zagniecenia, co sprawia, że idealnie nadają się na elementy, które wymagają częstego użytkowania i prania, takie jak kocyki, dywaniki, czy zabawki dla dzieci. Oferując szerokie możliwości zastosowania przy niższych kosztach, włóczki syntetyczne są atrakcyjną alternatywą dla osób szukających ekonomicznych i praktycznych rozwiązań w dziedzinie rękodzieła.

      Jak dobrać idealną włóczkę do projektu ?

      Dobór idealnej włóczki do swojego projektu dziergania jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych efektów zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą włóczkę dla Twojego projektu:

      1. Zwróć uwagę na grubość włóczki: Informacja ta zazwyczaj znajduje się na etykiecie motka. Gruba włóczka jest idealna do tworzenia ciepłych swetrów i koców, natomiast cienkie lepiej sprawdzą się przy lekkich bluzkach i delikatnych szalach.
      2. Wybierz odpowiedni materiał: Wełniane włóczki są doskonałe do zimowych akcesoriów, dzięki ich właściwościom termoizolacyjnym. Bawełniane włóczki będą lepsze dla lekkich i przewiewnych ubrań letnich, a także są odpowiednie dla osób z alergiami.
      3. Pamiętaj o ekologii: Włóczki naturalne, takie jak wełna, bawełna czy len są bardziej ekologiczne i zazwyczaj bardziej przyjazne dla skóry.
      4. Kreatywność w kolorystyce: Jeśli szukasz czegoś oryginalnego, wybierz włóczki z nietypowymi połączeniami kolorystycznymi, jak na przykład motki sweet ombre, które łączą bawełnę z akrylem w ciekawych barwach.
      5. Dopasuj włóczkę do szydełka: Upewnij się, że grubość włóczki jest odpowiednia do wielkości szydełka, które posiadasz. Dzięki temu unikniesz problemów z pracą i osiągniesz lepsze rezultaty.
      6. Testuj nowości: Nie bój się eksperymentować z nowymi rodzajami włóczek, które mogą dodać unikalnego charakteru Twoim rękodziełom.

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      Odkryj nową technikę plecenia: Pleciony koc palcami z wzorem warkocza!

      Cześć Kochani!

      Dzisiaj mam dla Was niezwykłą nowość- Koc pleciony palcami z wzorem warkocza! Nowość, która z pewnością rozpali Waszą pasję do rękodzieła! Właśnie opublikowałam na moim kanale YouTube instrukcję, jak wykonać pleciony koc… za pomocą wyłącznie swoich palców! To niesamowite wyzwanie, które przyniosło mi mnóstwo radości, a także pozwoliło stworzyć zupełnie nowy wzór – wzór warkocza, który jeszcze nie był dostępny w żadnych innych tutorialach.

      Czym jest ten wzór?

      Wzór warkocza to prawdziwa perełka dla wszystkich pasjonatów plecenia, zwłaszcza tych, którzy lubią eksperymentować i nie boją się nowych wyzwań. To niezwykle efektowny wzór, który zachwyca swoją trójwymiarową strukturą i nietypowym wyglądem. Jest to projekt dla osób, które chcą wyjść poza schematy i odkryć nowe możliwości twórczego plecenia.

      Jak wykonać pleciony koc palcami?

      W moim najnowszym filmiku krok po kroku pokazuję, jak stworzyć ten magiczny koc, wykorzystując jedynie swoje dłonie i kłębek włóczki. To niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, które pozwala na stworzenie czegoś wyjątkowego bez konieczności używania szydełka czy drutów. Wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, a efekt przekroczy Twoje najśmielsze oczekiwania!

      Gdzie znaleźć instrukcję i włóczkę do plecionego koca?

      Instrukcja jest już dostępna na moim kanale YouTube, więc zapraszam Was do obejrzenia filmiku i spróbowania swoich sił w tej nowej technice plecenia! A jeśli potrzebujecie odpowiedniej włóczki, to zapraszam do mojego sklepu, gdzie znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie do realizacji tego projektu.

      Dla początkujących: Podstawowe wzory

      Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z pleceniem, to warto zajrzeć do moich wcześniejszych wpisów, gdzie znajdziecie instrukcje jak wykonać koc od podstaw. To świetny sposób na zapoznanie się z podstawowymi technikami plecenia i zdobycie pewności siebie przed przystąpieniem do bardziej zaawansowanych projektów.

      Podsumowanie

      Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie i zaangażowanie w moją twórczość. Mam nadzieję, że nowy filmik z instrukcją zainspiruje Was do podjęcia nowych wyzwań i odkrycia nowych możliwości w świecie plecenia. Niech kreatywność towarzyszy Wam w każdym kroku!

      Do następnego dziergania!

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      6 powodów, dla których wybieram dzierganie na palcach

      Wyplatanie na rękach, znane także jako dzierganie na palcach, jest moją ulubioną formą tworzenia! Do tego uważam, że jest ono najlepsze dla początkujących dziergających! Czemu? 🧐

      ✅ Nie potrzebujesz żadnych narzędzi. Wystarczy włóczka i ręce 🧶 👐

      ✅ No dobrze, potrzebujesz jeszcze trochę czasu. Ale naprawdę niewiele – przykładowo wyplecenie koca zajmie Ci tylko 3 godziny! 🕐

      ✅ Nie musisz trenować trzymania szydełka czy drutów ani odpowiedniego naciągania włóczki 🤚

      Gruba włóczka sprawia, że wszystko jest dokładnie widoczne 👀 Dzięki niej nie tylko nauczysz się odpowiednich ruchów, ale także lepiej zrozumiesz cały proces dziergania.

      ✅ Dodatkowo umiejąc wyplatać na rękach grubą włóczką, łatwiej jest przerzucić się na mniejsze robótki! 😉

      ✅ Pomyłki nie są żadnym problemem – na grubej włóczce są one widoczne, więc ich nie przeoczysz, a łatwo je naprawić 🥰

      👉 Daj znać w komentarzu, co dodałabyś do tej listy. Jestem bardzo ciekawa, jaka forma dziergania jest Twoją ulubioną ❗️

      Opublikowano

      Jaki koc uda mi się wypleść z 1 motka włóczki?

      Zrobiłam dla Was test: wydziergałam 1 motek, aby pokazać Wam, ile koca z niego wyjdzie 🤩.

      Udało mi się wydziergać kocyk o wymiarach 60×40 cm 👐.
      A czy jest to dużo? I tak i nie – to zależy jakie macie potrzeby! 😉

      Bardzo często słyszę od Was, że fajnie jest kupić sobie 1 motek, aby popróbować splotów, pouczyć się i sprawdzić, czy w ogóle wyplatanie jest dla Ciebie, przed inwestowaniem w większą liczbę motków.

      Zalety samodzielnie splecionego koca

      Taki kocyk faktycznie będzie idealny do sprawdzenia swoich możliwości i nabrania wprawy. 🧶
      ✅A co najważniejsze – włóczkę można wielokrotnie splatać i rozplatać bez utraty właściwości!
      Więc nawet jeżeli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem, kocyk rozpleciesz równie szybko jak i wpleciesz ponownie 🤩
      👉Więc zrób swój pierwszy DOSKONAŁY koc pleciony – chętnie Ci w tym pomogę! 🤗

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      Super pomysł na prezent na baby shower!

      Rękodzieło jest niesamowitym prezentem. Szczególnie rękodzieło, które nie tylko pięknie wygląda, ale także jest cieplutkie i funkcjonalne! 😉

      Koc pleciony z okazji Baby Shower!

      👉Ten koc idealnie nada się na prezent dla dziewczynki, a to za sprawą dwóch odcieni różu, których użyłam do wyplatania 🤩

      Idealnym dopełnieniem jest uniwersalny kolor beżowy 😉♥️

      🤩Jest to doskonały upominek, który możesz wręczyć z okazji baby shower 🎁

      Gwarantuję, że przyszła mama będzie zadowolona 🥰

      Dzieciątko na pewno upodoba sobie taki prezent – przecież każda mała księżniczka musi mieć koc w ulubionym kolorze, prawda? 👸 🎀

      Koc pleciony jako prezent nie tylko dla dzieci!

      Chcesz zrobić koc dla kogoś innego? 🤔
      Żaden problem – w naszym sklepie jest tyle odcieni włóczki chenille, że pewnie znajdziesz taki, jaki tylko zechcesz użyć! 🧶

      Więc… wybierz kolory i zacznij działać! 👐

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      Od czego zacząć naukę wyplatania na palcach?

      Jeśli jeszcze nie przekonałaś się do spróbowania wyplatania na rękach, to przygotowałam ostateczną porcję dowodów, które Cię do tego przekonają 😎

      Jak przygotować się do nauki wyplatania na palcach?

      ✅ Najważniejsze jest to, że nie musisz się do tego specjalnie przygotowywać. Do działania wystarczy Ci tylko włóczka… No i przyda się także mój kanał na YouTube – to kopalnia wiedzy dla początkujących.

      ✅ Nauka wyplatania na palcach jest intuicyjna. Jeśli umiesz zrobić łańcuszek początkowy, to jesteśmy w domu, bo to podstawa do tworzenia koców, maskotek, poduszek i wielu innych. Nauczysz się tego raz i już nie zapomnisz! 😉

      ✅ Efekty dziergania grubą włóczką są widoczne gołym okiem. Nie musisz spędzać niezliczonych ilości godzin, żeby skończyć projekt. Uwierz mi, nic tak nie motywuje jak widoczne rezultaty! 🥰

      ✅ Solidna porcja relaksu to coś, co kocham w dzierganiu na palcach. Wycisz się i daj sobie odpocząć przy czymś przyjemnym – to chwila tylko dla Ciebie!

      Zostaw wątpliwości za sobą i przywitaj swoje nowe hobby! 🧶

      Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

      Opublikowano

      6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach!

      pętelka początkowa z włóczki chenille

      Na początku zaznaczmy jeden fakt: kocham wyplatać na rękach. Uważam, że w przekroju tego, co nazywamy robótkami ręcznymi, dzierganie na palcach to jedna z ciekawszych form tworzenia. Właśnie dlatego tak chętnie dzielę się swoją pasją w Internecie i tak często zachęcam Cię, abyś tego spróbowała. Jednak, jeśli jeszcze masz wątpliwości i nie wiesz, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie, to przedstawiam 6 powodów, dla których warto dziergać na palcach.

      6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach – spis treści

      1. Wydziergaj sobie relaks
      2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne
      3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!
      4. Daj się ponieść dziergającej społeczności
      5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki
      6. Uwolnij swoją kreatywność podczas dziergania

      1. Wydziergaj sobie relaks

      Pierwsze co kojarzy mi się z wyplataniem na rękach, to odpoczynek i zaklęty w powtarzalnych ruchach spokój. Może być to forma medytacji, która pozwoli Ci skupić uwagę na jednej czynności, a także pomoże w redukcji stresu i napięcia. Jednak możesz podejść do tego w luźniejszy sposób – w końcu ma być to czymś przyjemnym, a każdy z nas jest inny. Jeśli bardziej podoba Ci się to podejście, to wybierz ulubiony serial i po prostu spędzić miło czas z nim i ze swoją włóczką.

      To ważne, aby czasem pozwolić sobie na chwilę wytchnienia i pasję, która odciągnie Cię od zmartwień. W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym biegu, więc warto mieć coś, co pozwoli nam zwolnić. Musisz jednak wiedzieć, że dzierganie na palcach to nie tylko zwykłe źródło relaksu, lecz także wsparcie dla naszego dobrostanu psychicznego…

      2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne

      Stres, stres i jeszcze raz stres. Znajome, prawda? Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, w Polsce w 2022 roku aż 37% badanych doświadczało dużego stresu w pracy. Czasem nie potrafimy sobie poradzić z wszechobecnym napięciem, a wszystko wydaje się zbyt przytłaczające. I tu przychodzi z pomocą wyplatanie na palcach, które pozwala nam wyciszyć umysł. To jednak nie wszystko – dzierganie ma jeszcze mocniejszy wpływ na nasze zdrowie psychiczne…

      Wykazano, że powtarzalne czynności (a do takich zaliczają się robótki ręczne) uwalniają serotoninę, czyli naturalny środek używany w walce z depresją. Co ciekawe, Yonas Geda (profesor nadzwyczajny neurologii i psychiatrii) już w 2011 roku opublikował badanie, które wykazało, że angażowanie umysłu poprzez prace ręczne (a także czytanie książek czy granie w gry) zmniejsza wystąpienie łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą poprzedzać demencje. Chodzi tu głównie o fakt ciągłego stymulowania i ćwiczenia umysłu, co jak się okazuje, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Zapamiętaj więc, że wyplatanie na palcach to także forma dbania o siebie!

      3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!

      Kojarzysz to uczucie dumy pojawiające się po tym, jak prawidłowo coś wykonałaś? Dzięki niemu czujemy się produktywni, potrzebni, a czasem nawet tak, jakbyśmy mogli góry przenosić. Takie uczucia pojawiają się także przy wyplataniu na palcach, a szczególnie po zakończeniu naszego dzieła. A wiesz, co je potęguje? Codzienne oglądanie przedmiotu, który własnoręcznie wydziergałaś – to dopiero osobiste spełnienie. Otocz się pięknymi, wykonanymi przez Ciebie przedmiotami i patrz na nie, za każdym razem jak w siebie zwątpisz.

      Spójrzmy na to od drugiej strony. Prawdopodobnie w przeszłości otrzymałaś już jakąś pochwałę. Jeśli tak, to pewnie wiesz, jakiego kopa do działania potrafi dać kilka miłych słów. Nie wahaj się więc i pokaż swoim bliskim, jakie cuda potrafisz tworzyć. Jeśli wcześniej nie wiedzieli o Twoim hobby, to pewnie będą w szoku, gdy zobaczą, co potrafisz wydziergać. A Tobie ich słowa mogą dać mnóstwo radości i chęci do pracy!

      4. Daj się ponieść dziergającej społeczności

      Świetnie jest mieć znajomych, którzy mają takie samo hobby jak my. W tym przypadku opcji do ich poznania jest mnóstwo: lokalne spotkania związane z dzierganiem, targi włókiennicze, a także fora czy grupy internetowe. Czerpanie wzajemnych inspiracji, wymienianie się radami i chwalenie się skończonymi projektami – to są przykłady pięknych interakcji między ludźmi, którzy mają wspólną pasję.

      Takie treści, a także wiele innych znajdziesz na naszej grupie na Facebooku: „Wyplatanie na rękach z grubej włóczki – porady, inspiracje”. Kliknij w link i dołącz do tej dziergającej społeczności!

      Wyplatanie na palcach może być także początkiem pięknej interakcji międzypokoleniowej. Kiedyś robótki ręczne były bardziej powszechne, a praktykowały je nasze mamy i babcie. Teraz możemy poczuć z nimi specjalną więź, a nawet dzielić się radami i pomysłami na projekty. Jednocześnie mamy możliwość pokazać starszym pokoleniom nowatorskie sposoby dziergania, takie jak wyplatanie na rękach. Kto wie, może jeszcze kogoś zainspirujemy?

      5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki

      Kolejną zaletą jest fakt, że dzierganie na palcach to ekologiczne rozwiązanie. Przykładowo – grubą włóczkę chenille można splatać i rozplatać wiele razy. Dzięki temu osoba początkująca może nauczyć się wyplatania na rękach bez marnowania materiałów. A jeśli coś nie wyjdzie, to można spruć kawałek (a czasem całość 😉) i zrobić na nowo. Za tym kryje się kolejna korzyść – rzeczy, które dziergamy, są maksymalnie użytkowe, bo możemy je nieustannie modyfikować i dostosowywać pod swoje potrzeby. Wygodne, prawda?

      6. Uwolnij swoją kreatywność podczas dziergania

      Dziergając na palcach, możesz tworzyć różnorodne projekty – od prostych elementów po te bardziej zaawansowane. Puść wodze fantazji i działaj. Pamiętaj, że umiejętność wyplatania na palach daje Ci także możliwość tworzenia unikatowych prezentów, które pokażą, ile serca wkładasz w to co robisz.

      Ale jak uwolnić kreatywność, jeśli dopiero zaczynasz wyplatanie na rękach? Nie ma co się bać – nie jest to tak trudne, jak szydełkowanie czy robienie na drutach, a z moją pomocą szybko staniesz się biegła w tej sztuce. Jak już opanujesz podstawy, to będziesz mogła dać się ponieść swojej kreatywności i zacząć tworzyć cuda.

      Wyplatanie na rękach niesie za sobą również inne korzyści, takie jak poprawa umiejętności manualnych czy precyzji. Pamiętaj jednak, że największą zaletą dziergania na palcach jest radość, jaką można przy tym poczuć. Spróbuj sama, żeby się przekonać! Pozwól Twojej kreatywności działać i pochwal się swoim unikatowym projektem na naszej grupie na Facebooku! Teraz Twoja kolej – daj znać w komentarzu, jakie według Ciebie są największe zalety wyplatania na palcach. Do następnego dziergania!

      Opublikowano

      Zalety włóczki Marshmallow

      Zalety włóczki Marshmallow

      Włóczka Marshmallow wykonywana jest ze specjalnych odmian gładkiej bawełny i materiałów syntetycznych. Dzięki nim uzyskuje miękką i delikatną strukturę oraz jest wyjątkowo lekka. Włóczka Marshmallow jest idealna do realizowania różnych prac i zajęć, przy użyciu dużych rozmiarów drutów jak i samych rąk. Świetnie sprawdza się jako materiał do wytwarzania kocyków, narzut, poszewek, poduszek, a także estetycznych projektów rękodzieła. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze zalety włóczki Marshmallow oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto z niej korzystać.

      Miękka i atrakcyjna wizualnie

      Kluczową zaletą użytkową włóczki Marshmallow jest jej nietypowa miękka faktura, dzięki czemu wywołuje przyjemne wrażenia w czasie kontaktu ze skórą. Wykonane z niej wyroby będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również przyjemne w dotyku. Nadaje się zarówno do tworzenia ozdób wykorzystywanych w dekoracji pomieszczeń, jak również do tworzenia przedmiotów i zabawek użytkowych, na przykład przytulanek dla naszych najmłodszych.

      Włóczka Marshmallow ma specyficzną strukturę, zbudowaną z włókien syntetycznych oraz bawełnianych, ulokowanych w gładkim tunelu. Dzięki temu włóczka jest ciepła w czasie dotykania, idealnie nadając się do otulania w porze snu. Świetnie sprawdza się w wykonywaniu elementów wyposażenia łóżkowego.

      Ponadto włóczka Marshmallow jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na niemal nieograniczoną zabawę. Znajdziemy zarówno stonowane odcienie pastelowe, jak i żywe, jaskrawe barwy. Dzięki temu może stworzyć projekt dopasowany do gustu każdej osoby, dopasowany do jej indywidualnych preferencji.

      Trwała i odporna na uszkodzenie

      Pomimo dużej elastyczności i miękkości, włóczka marshmallow jest wysoce trwała oraz odporna na uszkodzenia i deformacje. Nawet po wielu latach od stworzenia danego projektu, wykorzystana w nim włóczka zachowa swoje włókna w świetnym stanie. Daje to gwarancję, że stworzone za jej pomocą ozdoby i upominki dla naszych bliskich pozostaną z nimi przez wiele lat.

      Włóczka marshmallow świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci oraz czyszczeniem. Dzięki zastosowaniu mieszanek włókien syntetycznych oraz bawełnianych, włóczka nie gromadzi cząsteczek wody, ani zabrudzeń obecnych w powietrzu. Jej czyszczenie przebiega dość sprawie, a do usunięcia plam wystarczy standardowe pranie.

      Równie ważna jest łatwość użycia włóczki, którą możemy wyplatać bez większych problemów, nawet jeśli nie posiadamy wprawy w tym zajęciu. Nie potrzeba w tym celu dysponować specjalnymi przyrządami, gdyż w zupełności wystarczą własne dłonie. Można jednak wykorzystać dużych rozmiarów druty, które pomogą nam w szybkim tworzeniu splotów.

      Praca z włóczką nie jest uciążliwa, jej struktura nie plecie się i nie rozluźnia samoczynnie. Nawet osoby zupełnie zielone w temacie mogą spędzić wiele godzin na relaksującej zabawie, tworząc wyjątkowe dekoracji lub praktyczne przedmioty codziennego użytku.