Opublikowano

Koc z kwadratów na szydełku – nasz sposób!

Cześć!

Jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie szukałeś informacji na temat wyplatania koca z kwadratów na szydełku. Ale… czy szydełko nie kojarzy Ci się nieco monotonnie? A co, jeśli powiemy Ci, że istnieje sposób, jakim możesz zrobić to jeszcze lepiej i szybciej? Przeczytaj poniższy artykuł, żeby poznać nasze sztuczki!

Co będzie Ci potrzebne, aby stworzyć to cudo? Przede wszystkim sprawne ręce i chęć do pracy. Najważniejszym elementem będzie jednak specjalna włóczka. Gruba włóczka chenille sprawia, że nie musisz użyć ani drutów, ani szydełka, bo koc będzie wyplatany rękami. Ten, a także wiele innych produktów znajdziesz w naszym sklepie pod tym linkiem.

Musisz jeszcze wiedzieć, dlaczego uważamy za tak wyjątkowy nasz sposób na koc z kwadratów. Na szydełku musimy długi czas dziergać, aby zobaczyć jakiekolwiek rezultaty. Nasz sposób plecenia na rękach z grubej włóczki sprawia, że efekty pracy są bardzo szybko widoczne. Tym samym możemy bardzo szybko cieszyć się naszym wytworem.

 • Wyplatanie zaczynamy od stworzenia pętelki początkowej. Ułóż włóczkę tak, że w lewej ręce trzymasz luźny koniec, a w prawej koniec wystający z motka. Następnie zrób tak, jak pokazuję na filmiku lub wspomóż się zdjęciem.

Teraz włóż prawą rękę do utworzonej pętelki, złap ją w palec wskazujący oraz kciuk i przeciągnij w swoim kierunku. Koniec wystający z motka chwyć tak, aby zmniejszyć pętelkę – powinna mieć wielkość około trzech palców. Stwórz 24 takie pętelki.

Teraz nieco informacji. Będziemy wyplatać kwadraty o rozmiarach 30 x 30 cm. W układzie poziomym jest to 8 oczek. Szerokość naszego koca podzielimy na 3, co da nam po 8 oczek na każdy kolor. Łańcuszek początkowy wykonałam z koloru miętowego – Ty możesz użyć, jakiegokolwiek chcesz. Kolejne rzędy będą podzielone już na poszczególne kolory, tak by powstały kwadraty na wzór szachownicy.

 • Po utworzeniu 24 oczek przekręcamy łańcuszek początkowy na drugą stronę. Następnie będziemy wyplatać pionowo w górę. W związku z tym musimy znaleźć takie poprzeczne wiązania, jak pokazuję na filmiku.

Musimy przełożyć włóczkę przez te wiązania – tak robimy aż do końca rzędu. Pamiętaj, aby oczka były tej samej wielkości.

Zwróć także uwagę na to, że nie przekładamy włóczki od spodu warkocza, lecz od góry.

 • Przechodzimy do wyplatania następnego rzędu. Utwórz 8 pętelek tego samego koloru, poprzez przełożenie włóczki przez wcześniej zrobione oczka. Teraz nastąpi pierwsza zmiana koloru. Należy przywiązać luźny koniec włóczki o wybranej przez nas barwie, do łańcuszka początkowego w miejsce, gdzie będzie wychodziła dziewiąta pętelka. Dalej robimy 8 oczek w nowym kolorze, więc włóczkę w kolorze 1 (w moim przypadku miętową) przekładamy nad włóczką w kolorze szmaragdowym. Kolejnym krokiem jest zrobienie oczka kolorem numer 2 (u mnie szmaragdowy), a potem 7 takich samych oczek.
 • Następna zmiana koloru – powrót do koloru numer 1. Należy przywiązać włóczkę w miejscu, gdzie będzie wychodzić pętelka drugiego koloru. Tak jak w poprzednim punkcie, takich pętelek musi być łącznie 8. Dochodzimy jednak do końca rzędu, zapamiętaj więc, że ostatnia pętelka w rzędzie musi być większa od poprzednich oczek. Jest tak, ponieważ przechodząc do kolejnego rzędu, nie podwajamy ostatniej pętelki, tylko przechodzimy włóczką bezpośrednio do kolejnej z nich. Jeśli masz z tym problem, to bez obaw! Na filmiku dokładnie widać, jak to robię. Kontynuujemy wyplatanie tak, jak we wcześniejszym rzędzie. Gdy po 8 oczkach dojdziemy do miejsca zmiany koloru, pamiętajmy o skrzyżowaniu włóczek.
 • Pamiętaj, aby podczas wyplatania kontrolować wymiary swoich kwadratów. Ja robię kwadraty 30 x 30 cm i używam miarki, aby wyznaczyć miejsce, w którym powinnam zmienić kolor.

Aby zmienić kolory, z jednej strony wystarczy przełożyć włóczkę, z drugiej strony należy złączyć ze sobą dwa motki włóczek w różnych kolorach. Włóczkę łączymy przez zgrzanie lub bardziej tradycyjnie poprzez związanie ze sobą dwóch motków. Dalej już kontynuujemy wyplatanie jak dotychczas, pamiętając o zmianie kolorów – koc ma wyglądać jak szachownica.

 • Przechodzimy do ostatniego rzędu koca. Na zakończenie odłóż sobie włóczki – koloru, który masz na skraju koca – o długości 2,5 jego szerokości. Włóczki przy pozostałych kwadratach odetnij od motka i przywiąż do sąsiadującej pętelki. Następnie, na brzegu koca utwórz oczko trochę większe niż wcześniej wyplatałaś i przekładaj oczko w oczko.

Kontynuuj to na całej szerokości koca. Jeśli nie jesteś pewna czy dobrze rozumiesz, to zajrzyj do mojego filmu, tam wszystko jest jasno pokazane.

 • Na zakończenie zostaw sobie około 20 cm włóczki. Schowaj luźny koniec, przywiązując go do koca. Polecam Ci na to mój sposób, który pokazuje na filmiku.

Serdecznie gratulujemy Ci ukończenia robótki! Mamy nadzieję, że koc z kwadratów będzie dla Ciebie tylko początkiem naszej wspólnej drogi! Polecam Ci zajrzeć na nasze social media, tam znajdziesz więcej kreatywnych inspiracji. Zaobserwuj także nasz profil na you tube , aby mieć pewność, że nie ominą Cię nasze kolejne dziergane pomysły.

Do następnego dziergania!

Pochwal się efektem prac na naszej grupie na Facebooku!

Opublikowano

Odkryj nową technikę plecenia: Pleciony koc palcami z wzorem warkocza!

Cześć Kochani!

Dzisiaj mam dla Was niezwykłą nowość- Pleciony koc palcami z wzorem warkocza! Nowość, która z pewnością rozpali Waszą pasję do rękodzieła! Właśnie opublikowałam na moim kanale YouTube instrukcję, jak wykonać pleciony koc… za pomocą wyłącznie swoich palców! To niesamowite wyzwanie, które przyniosło mi mnóstwo radości, a także pozwoliło stworzyć zupełnie nowy wzór – wzór warkocza, który jeszcze nie był dostępny w żadnych innych tutorialach.

Czym jest ten wzór?

Wzór warkocza to prawdziwa perełka dla wszystkich pasjonatów plecenia, zwłaszcza tych, którzy lubią eksperymentować i nie boją się nowych wyzwań. To niezwykle efektowny wzór, który zachwyca swoją trójwymiarową strukturą i nietypowym wyglądem. Jest to projekt dla osób, które chcą wyjść poza schematy i odkryć nowe możliwości twórczego plecenia.

Jak wykonać pleciony koc palcami?

W moim najnowszym filmiku krok po kroku pokazuję, jak stworzyć ten magiczny koc, wykorzystując jedynie swoje dłonie i kłębek włóczki. To niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, które pozwala na stworzenie czegoś wyjątkowego bez konieczności używania szydełka czy drutów. Wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, a efekt przekroczy Twoje najśmielsze oczekiwania!

Gdzie znaleźć instrukcję i włóczkę?

Instrukcja jest już dostępna na moim kanale YouTube, więc zapraszam Was do obejrzenia filmiku i spróbowania swoich sił w tej nowej technice plecenia! A jeśli potrzebujecie odpowiedniej włóczki, to zapraszam do mojego sklepu, gdzie znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie do realizacji tego projektu.

Dla początkujących: Podstawowe wzory

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z pleceniem, to warto zajrzeć do moich wcześniejszych wpisów, gdzie znajdziecie instrukcje jak wykonać koc od podstaw. To świetny sposób na zapoznanie się z podstawowymi technikami plecenia i zdobycie pewności siebie przed przystąpieniem do bardziej zaawansowanych projektów.

Podsumowanie

Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie i zaangażowanie w moją twórczość. Mam nadzieję, że nowy filmik z instrukcją zainspiruje Was do podjęcia nowych wyzwań i odkrycia nowych możliwości w świecie plecenia. Niech kreatywność towarzyszy Wam w każdym kroku!

Do następnego dziergania!

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

Opublikowano

6 powodów, dla których wybieram dzierganie na palcach

Wyplatanie na rękach, znane także jako dzierganie na palcach, jest moją ulubioną formą tworzenia! Do tego uważam, że jest ono najlepsze dla początkujących dziergających! Czemu? 🧐

✅ Nie potrzebujesz żadnych narzędzi. Wystarczy włóczka i ręce 🧶 👐

✅ No dobrze, potrzebujesz jeszcze trochę czasu. Ale naprawdę niewiele – przykładowo wyplecenie koca zajmie Ci tylko 3 godziny! 🕐

✅ Nie musisz trenować trzymania szydełka czy drutów ani odpowiedniego naciągania włóczki 🤚

✅ Gruba włóczka sprawia, że wszystko jest dokładnie widoczne 👀 Dzięki niej nie tylko nauczysz się odpowiednich ruchów, ale także lepiej zrozumiesz cały proces dziergania.

✅ Dodatkowo umiejąc wyplatać na rękach grubą włóczką, łatwiej jest przerzucić się na mniejsze robótki! 😉

✅ Pomyłki nie są żadnym problemem – na grubej włóczce są one widoczne, więc ich nie przeoczysz, a łatwo je naprawić 🥰

👉 Daj znać w komentarzu, co dodałabyś do tej listy. Jestem bardzo ciekawa, jaka forma dziergania jest Twoją ulubioną ❗️

Opublikowano

Jaki koc uda mi się wypleść z 1 motka włóczki?

Zrobiłam dla Was test: wydziergałam 1 motek, aby pokazać Wam, ile koca z niego wyjdzie 🤩.

Udało mi się wydziergać kocyk o wymiarach 60×40 cm 👐.
A czy jest to dużo? I tak i nie – to zależy jakie macie potrzeby! 😉

Bardzo często słyszę od Was, że fajnie jest kupić sobie 1 motek, aby popróbować splotów, pouczyć się i sprawdzić, czy w ogóle wyplatanie jest dla Ciebie, przed inwestowaniem w większą liczbę motków.

Taki kocyk faktycznie będzie idealny do sprawdzenia swoich możliwości i nabrania wprawy. 🧶
✅A co najważniejsze – włóczkę można wielokrotnie splatać i rozplatać bez utraty właściwości!
Więc nawet jeżeli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem, kocyk rozpleciesz równie szybko jak i wpleciesz ponownie 🤩
👉Więc zrób swój pierwszy DOSKONAŁY koc – chętnie Ci w tym pomogę! 🤗

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

Opublikowano

Super pomysł na prezent na baby shower!

Rękodzieło jest niesamowitym prezentem. Szczególnie rękodzieło, które nie tylko pięknie wygląda, ale także jest cieplutkie i funkcjonalne! 😉

👉Ten koc idealnie nada się na prezent dla dziewczynki, a to za sprawą dwóch odcieni różu, których użyłam do wyplatania 🤩

Idealnym dopełnieniem jest uniwersalny kolor beżowy 😉♥️

🤩Jest to doskonały upominek, który możesz wręczyć z okazji baby shower 🎁

Gwarantuję, że przyszła mama będzie zadowolona 🥰

Dzieciątko na pewno upodoba sobie taki prezent – przecież każda mała księżniczka musi mieć koc w ulubionym kolorze, prawda? 👸 🎀

Chcesz zrobić koc dla kogoś innego? 🤔
Żaden problem – w naszym sklepie jest tyle odcieni włóczki chenille, że pewnie znajdziesz taki, jaki tylko zechcesz użyć! 🧶

Więc… wybierz kolory i zacznij działać! 👐

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

Opublikowano

Od czego zacząć naukę wyplatania na palcach?

Jeśli jeszcze nie przekonałaś się do spróbowania wyplatania na rękach, to przygotowałam ostateczną porcję dowodów, które Cię do tego przekonają 😎

Najważniejsze jest to, że nie musisz się do tego specjalnie przygotowywać. Do działania wystarczy Ci tylko włóczka… No i przyda się także mój kanał na YouTube – to kopalnia wiedzy dla początkujących.

Nauka wyplatania na palcach jest intuicyjna. Jeśli umiesz zrobić łańcuszek początkowy, to jesteśmy w domu, bo to podstawa do tworzenia koców, maskotek, poduszek i wielu innych. Nauczysz się tego raz i już nie zapomnisz! 😉

Efekty dziergania grubą włóczką są widoczne gołym okiem. Nie musisz spędzać niezliczonych ilości godzin, żeby skończyć projekt. Uwierz mi, nic tak nie motywuje jak widoczne rezultaty! 🥰

Solidna porcja relaksu to coś, co kocham w dzierganiu na palcach. Wycisz się i daj sobie odpocząć przy czymś przyjemnym – to chwila tylko dla Ciebie!

Zostaw wątpliwości za sobą i przywitaj swoje nowe hobby! 🧶

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

Opublikowano

6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach!

pętelka początkowa z włóczki chenille

Na początku zaznaczmy jeden fakt: kocham wyplatać na rękach. Uważam, że w przekroju tego, co nazywamy robótkami ręcznymi, dzierganie na palcach to jedna z ciekawszych form tworzenia. Właśnie dlatego tak chętnie dzielę się swoją pasją w Internecie i tak często zachęcam Cię, abyś tego spróbowała. Jednak, jeśli jeszcze masz wątpliwości i nie wiesz, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie, to przedstawiam 6 powodów, dla których warto dziergać na palcach.

6 korzyści, jakie da Ci dzierganie na palcach – spis treści

 1. Wydziergaj sobie relaks
 2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne
 3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!
 4. Daj się ponieść dziergającej społeczności
 5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki
 6. Uwolnij swoją kreatywność

1. Wydziergaj sobie relaks

Pierwsze co kojarzy mi się z wyplataniem na rękach, to odpoczynek i zaklęty w powtarzalnych ruchach spokój. Może być to forma medytacji, która pozwoli Ci skupić uwagę na jednej czynności, a także pomoże w redukcji stresu i napięcia. Jednak możesz podejść do tego w luźniejszy sposób – w końcu ma być to czymś przyjemnym, a każdy z nas jest inny. Jeśli bardziej podoba Ci się to podejście, to wybierz ulubiony serial i po prostu spędzić miło czas z nim i ze swoją włóczką.

To ważne, aby czasem pozwolić sobie na chwilę wytchnienia i pasję, która odciągnie Cię od zmartwień. W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym biegu, więc warto mieć coś, co pozwoli nam zwolnić. Musisz jednak wiedzieć, że dzierganie na palcach to nie tylko zwykłe źródło relaksu, lecz także wsparcie dla naszego dobrostanu psychicznego…

2. Zdrowie psychiczne będzie Ci wdzięczne

Stres, stres i jeszcze raz stres. Znajome, prawda? Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, w Polsce w 2022 roku aż 37% badanych doświadczało dużego stresu w pracy. Czasem nie potrafimy sobie poradzić z wszechobecnym napięciem, a wszystko wydaje się zbyt przytłaczające. I tu przychodzi z pomocą wyplatanie na palcach, które pozwala nam wyciszyć umysł. To jednak nie wszystko – dzierganie ma jeszcze mocniejszy wpływ na nasze zdrowie psychiczne…

Wykazano, że powtarzalne czynności (a do takich zaliczają się robótki ręczne) uwalniają serotoninę, czyli naturalny środek używany w walce z depresją. Co ciekawe, Yonas Geda (profesor nadzwyczajny neurologii i psychiatrii) już w 2011 roku opublikował badanie, które wykazało, że angażowanie umysłu poprzez prace ręczne (a także czytanie książek czy granie w gry) zmniejsza wystąpienie łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą poprzedzać demencje. Chodzi tu głównie o fakt ciągłego stymulowania i ćwiczenia umysłu, co jak się okazuje, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Zapamiętaj więc, że wyplatanie na palcach to także forma dbania o siebie!

3. Spójrz, jak rośnie Twoje poczucie własnej wartości!

Kojarzysz to uczucie dumy pojawiające się po tym, jak prawidłowo coś wykonałaś? Dzięki niemu czujemy się produktywni, potrzebni, a czasem nawet tak, jakbyśmy mogli góry przenosić. Takie uczucia pojawiają się także przy wyplataniu na palcach, a szczególnie po zakończeniu naszego dzieła. A wiesz, co je potęguje? Codzienne oglądanie przedmiotu, który własnoręcznie wydziergałaś – to dopiero osobiste spełnienie. Otocz się pięknymi, wykonanymi przez Ciebie przedmiotami i patrz na nie, za każdym razem jak w siebie zwątpisz.

Spójrzmy na to od drugiej strony. Prawdopodobnie w przeszłości otrzymałaś już jakąś pochwałę. Jeśli tak, to pewnie wiesz, jakiego kopa do działania potrafi dać kilka miłych słów. Nie wahaj się więc i pokaż swoim bliskim, jakie cuda potrafisz tworzyć. Jeśli wcześniej nie wiedzieli o Twoim hobby, to pewnie będą w szoku, gdy zobaczą, co potrafisz wydziergać. A Tobie ich słowa mogą dać mnóstwo radości i chęci do pracy!

4. Daj się ponieść dziergającej społeczności

Świetnie jest mieć znajomych, którzy mają takie samo hobby jak my. W tym przypadku opcji do ich poznania jest mnóstwo: lokalne spotkania związane z dzierganiem, targi włókiennicze, a także fora czy grupy internetowe. Czerpanie wzajemnych inspiracji, wymienianie się radami i chwalenie się skończonymi projektami – to są przykłady pięknych interakcji między ludźmi, którzy mają wspólną pasję.

Takie treści, a także wiele innych znajdziesz na naszej grupie na Facebooku: „Wyplatanie na rękach z grubej włóczki – porady, inspiracje”. Kliknij w link i dołącz do tej dziergającej społeczności!

Wyplatanie na palcach może być także początkiem pięknej interakcji międzypokoleniowej. Kiedyś robótki ręczne były bardziej powszechne, a praktykowały je nasze mamy i babcie. Teraz możemy poczuć z nimi specjalną więź, a nawet dzielić się radami i pomysłami na projekty. Jednocześnie mamy możliwość pokazać starszym pokoleniom nowatorskie sposoby dziergania, takie jak wyplatanie na rękach. Kto wie, może jeszcze kogoś zainspirujemy?

5. Ekologiczne rozwiązania na wyciągnięcie ręki

Kolejną zaletą jest fakt, że dzierganie na palcach to ekologiczne rozwiązanie. Przykładowo – grubą włóczkę chenille można splatać i rozplatać wiele razy. Dzięki temu osoba początkująca może nauczyć się wyplatania na rękach bez marnowania materiałów. A jeśli coś nie wyjdzie, to można spruć kawałek (a czasem całość 😉) i zrobić na nowo. Za tym kryje się kolejna korzyść – rzeczy, które dziergamy, są maksymalnie użytkowe, bo możemy je nieustannie modyfikować i dostosowywać pod swoje potrzeby. Wygodne, prawda?

6. Uwolnij swoją kreatywność

Dziergając na palcach, możesz tworzyć różnorodne projekty – od prostych elementów po te bardziej zaawansowane. Puść wodze fantazji i działaj. Pamiętaj, że umiejętność wyplatania na palach daje Ci także możliwość tworzenia unikatowych prezentów, które pokażą, ile serca wkładasz w to co robisz.

Ale jak uwolnić kreatywność, jeśli dopiero zaczynasz wyplatanie na rękach? Nie ma co się bać – nie jest to tak trudne, jak szydełkowanie czy robienie na drutach, a z moją pomocą szybko staniesz się biegła w tej sztuce. Jak już opanujesz podstawy, to będziesz mogła dać się ponieść swojej kreatywności i zacząć tworzyć cuda.

Wyplatanie na rękach niesie za sobą również inne korzyści, takie jak poprawa umiejętności manualnych czy precyzji. Pamiętaj jednak, że największą zaletą dziergania na palcach jest radość, jaką można przy tym poczuć. Spróbuj sama, żeby się przekonać! Pozwól Twojej kreatywności działać i pochwal się swoim unikatowym projektem na naszej grupie na Facebooku! Teraz Twoja kolej – daj znać w komentarzu, jakie według Ciebie są największe zalety wyplatania na palcach. Do następnego dziergania!

Opublikowano

Zalety włóczki Marshmallow

Zalety włóczki Marshmallow

Włóczka Marshmallow wykonywana jest ze specjalnych odmian gładkiej bawełny i materiałów syntetycznych. Dzięki nim uzyskuje miękką i delikatną strukturę oraz jest wyjątkowo lekka. Włóczka Marshmallow jest idealna do realizowania różnych prac i zajęć, przy użyciu dużych rozmiarów drutów jak i samych rąk. Świetnie sprawdza się jako materiał do wytwarzania kocyków, narzut, poszewek, poduszek, a także estetycznych projektów rękodzieła. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze zalety włóczki Marshmallow oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto z niej korzystać.

Miękka i atrakcyjna wizualnie

Kluczową zaletą użytkową włóczki Marshmallow jest jej nietypowa miękka faktura, dzięki czemu wywołuje przyjemne wrażenia w czasie kontaktu ze skórą. Wykonane z niej wyroby będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również przyjemne w dotyku. Nadaje się zarówno do tworzenia ozdób wykorzystywanych w dekoracji pomieszczeń, jak również do tworzenia przedmiotów i zabawek użytkowych, na przykład przytulanek dla naszych najmłodszych.

Włóczka Marshmallow ma specyficzną strukturę, zbudowaną z włókien syntetycznych oraz bawełnianych, ulokowanych w gładkim tunelu. Dzięki temu włóczka jest ciepła w czasie dotykania, idealnie nadając się do otulania w porze snu. Świetnie sprawdza się w wykonywaniu elementów wyposażenia łóżkowego.

Ponadto włóczka Marshmallow jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala na niemal nieograniczoną zabawę. Znajdziemy zarówno stonowane odcienie pastelowe, jak i żywe, jaskrawe barwy. Dzięki temu może stworzyć projekt dopasowany do gustu każdej osoby, dopasowany do jej indywidualnych preferencji.

Trwała i odporna na uszkodzenie

Pomimo dużej elastyczności i miękkości, włóczka marshmallow jest wysoce trwała oraz odporna na uszkodzenia i deformacje. Nawet po wielu latach od stworzenia danego projektu, wykorzystana w nim włóczka zachowa swoje włókna w świetnym stanie. Daje to gwarancję, że stworzone za jej pomocą ozdoby i upominki dla naszych bliskich pozostaną z nimi przez wiele lat.

Włóczka marshmallow świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci oraz czyszczeniem. Dzięki zastosowaniu mieszanek włókien syntetycznych oraz bawełnianych, włóczka nie gromadzi cząsteczek wody, ani zabrudzeń obecnych w powietrzu. Jej czyszczenie przebiega dość sprawie, a do usunięcia plam wystarczy standardowe pranie.

Równie ważna jest łatwość użycia włóczki, którą możemy wyplatać bez większych problemów, nawet jeśli nie posiadamy wprawy w tym zajęciu. Nie potrzeba w tym celu dysponować specjalnymi przyrządami, gdyż w zupełności wystarczą własne dłonie. Można jednak wykorzystać dużych rozmiarów druty, które pomogą nam w szybkim tworzeniu splotów.

Praca z włóczką nie jest uciążliwa, jej struktura nie plecie się i nie rozluźnia samoczynnie. Nawet osoby zupełnie zielone w temacie mogą spędzić wiele godzin na relaksującej zabawie, tworząc wyjątkowe dekoracji lub praktyczne przedmioty codziennego użytku.

Opublikowano

Czy warkocz do łóżeczka jest bezpieczny?

Czy warkocz do łóżeczka jest bezpieczny

Zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym pociechom to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed młodymi rodzicami. Niemowlętom zagrażają różne sytuacje oraz obiekty, które mogą znaleźć się w ich pobliżu. By uchronić dzieci przed kontaktem z twardymi powierzchniami i tępymi krawędziami stosuje się różne formy osłon, wśród których popularnym wyborem jest warkocz. W tym artykule przybliżamy charakterystykę tego asortymentu parentingowego, podpowiadamy jakie funkcje pełni w codziennym życiu dziecka oraz kiedy i dlaczego warto po niego sięgać.

Warkocz w łóżeczku – najważniejsze funkcje ochronne

W trakcie snu dziecka nie jesteśmy w stanie zapewnić mu nieustannego nadzoru. Jest ono narażone na uderzenie o ramę łóżka, barierki lub inne elementy konstrukcji, które znajdują się w zasięgu jego rączek. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej osłony, która będzie przeciwdziałać kontaktom z twardymi przedmiotami, a jednocześnie otuli dziecko w czasie snu. Do takich należą warkocze – elastyczne elementy wyposażenia dziecięcego, które można stosować zarówno w czasie jego snu jak i w ciągu codziennych aktywności.

Warkocze są miękkie i przyjemne w dotyku. Świetnie amortyzują wszelkie nagłe ruchy, tworząc elastyczną granicę oddzielającą dziecko od otoczenia. W podobny sposób można wykorzystać warkocz na leżankach, w kokonach oraz na kocykach. Najczęściej wykonuje się je z materiałów syntetycznych, nie gromadzących wilgoci i łatwych w czyszczeniu.

Ponadto warkocze przeciwdziałają osuwaniu się dziecka i jego niechcianemu przemieszczaniu. Jest to szczególnie ważne w czasie różnych codziennych aktywności, podczas których dziecko spędza czas ze swoją mamą. By mieć pewność, że po spuszczeniu ze wzroku dziecko pozostaje stabilnie na swoim miejscu, warto otoczyć je właśnie warkoczem ochronnym.

Warkocze do łóżeczka – jak wybrać najlepszą ochronę?

Wybierając warkocz dla niemowlęcia warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w ich produkcji, które mają największy wpływ na przydatność i właściwości ochronne całego produktu. Polecamy sięgać po warkocze z miękkim, syntetycznym wypełnieniem, które będzie przeciwdziałać gromadzeniu się kurzu i roztoczy. Warkocz do łóżeczka powinien być długi na około 2m., co pozwoli na osłonięcie całego organizmu dziecka. Optymalna średnica wynosi około 10-12 cm. Warkocze o takiej grubości będą nadawać się także jako przytulanka do zabawy.

Warto sięgać po warkocze plecione, wykonane w dwóch stonowanych lecz przyjemnych odcieniach kolorystycznych. Polecamy unikać nadmiernych kontrastów barw, które mogłyby stanowić zbyt intensywną stymulację kolorystyczną.

Na koniec warto podkreślić, że właściwości ochronne warkoczy nie ograniczają się wyłącznie do łóżeczka, leżanki lub kokonu. Warkocze można zabierać ze sobą w podróż, używać na siedziskach, a także jako uzupełnienie mobilnego lub wyjazdowego spanka. W każdym wypadku warkocz ochronny pozwoli zabezpieczyć maleństwo, gwarantując mu spokojny i komfortowy wypoczynek.

Opublikowano

Najlepsza gruba włóczka na koc? Gruba włóczka chenille!

Nic tak nie demotywuje człowieka do pracy, jak słabe efekty – to tyczy się również dziergania. Całe szczęście wyplatając grubą włóczką, ten problem znika, bo robótka dosłownie rośnie jak na drożdżach. Jednak i wśród tych grubych włóczek mamy lepsze i gorsze alternatywy. Upewnij się, że używasz tych najlepszych!

Gruba włóczka chenille

Nasz ulubieniec wśród grubych włóczek

Niezliczone ilości wydzierganych koców, poduszek i dywanów za nami, a my wciąż sądzimy, że jest bezkonkurencyjna. O czym mowa? Gruba włóczka chenille – według nas to najlepsza alternatywa, jeśli chodzi o grube sploty.

Lepsza niż wełna czesankowa?

Naszym zdaniem gruba włóczka chenille przebija wełnę czesankową na wielu płaszczyznach. Możecie być w szoku, w końcu wełna czesankowa to materiał naturalny, a polecana przez nas włóczka jest z poliestru. Uwierzcie jednak, że mamy naprawdę solidne argumenty.

 • Gruba włóczka chenille jest trwalsza, więc wygląda jak nowa jeszcze długo po zapleceniu. Wełna czesankowa szybciej się mechaci, co sprawia, że jej wygląd po jakimś czasie używania nie będzie już tak schludny jak na początku. A przecież mamy się cieszyć z naszych robótek – odstające włókna i zmechacenia zdecydowanie to utrudnią.
 • Lekkość naszej ulubionej włóczki jest jej kolejną zaletą. Przykładowo – koc o wymiarach 90 x 120 cm wykonany z włóczki chenille waży 1,25 kg, a wełniany aż 3,2 kg.
 • Trwałość w tym wypadku idzie w parze z możliwością ponownego wykorzystania. Dzięki temu, że gruba włóczka chenille jest mniej podatna na uszkodzenia i zmechacenie, to można bez obaw wielokrotnie zaplatać i rozplatać ten sam motek. Jest to szczególnie przydatne w przypadku początkujących dziergających – czasem trzeba coś spruć, a czasem nawet zacząć całkiem od nowa.
 • Koc, a także inne rzeczy wydziergane z włóczki chenille, możemy z łatwością wyprać – w naszym wpisie dowiesz się jak to zrobić. Wyroby z wełny czesankowej są w tym przypadku bardziej problematyczne, bo najbezpieczniej jest prać je chemicznie, a wiadomo, że łączy się to z czasem i dodatkowymi kosztami.

Korzyści płynące z grubej włóczki chenille

To nie koniec zalet naszej ulubionej włóczki! Należy wspomnieć, że jest ona miękka i przyjemna w dotyku, ciepła, a do tego bezpieczna dla dzieci i zwierząt, co gwarantuje nam certyfikat oeko-tex. I jeszcze jedna zaleta – w naszym sklepie oferujemy ją w tylu kolorach, że na pewno mamy także Twój ulubiony!

Podsumowując, gruba włóczka chenille ma taki sam zestaw zalet jak wełna czesankowa, a dodatkowo także cechy, których wełnie brak, a które sprawiają, że możemy bez zmartwień, przez długi czas cieszyć się skończoną robótką.

Do następnego dziergania!

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!

Opublikowano

Pleciona poszewka z grubej włóczki – daj poduszce nowe życie!

Gwarantujemy Ci, że żadna poszewka nie będzie tak bliska Twojej poduszce jak ta pleciona poszewka z grubej włóczki, którą zrobisz własnoręcznie. Dosłownie własnoręcznie, bo do jej wydziergania nie potrzebujesz ani szydełka, ani drutów – wystarczą Ci jedynie ręce! No i oczywiście włóczka, a najlepiej gruba włóczka chenille, którą znajdziesz w naszym sklepie. Uwaga – na wykonanie poszewki o wymiarach 45 x 45 cm zużyliśmy tylko 1,5 motka włóczki.
Przedstawimy Ci krótką instrukcję jak wykonać takie cudo. Jednak pamiętaj, że w każdej chwili możesz zajrzeć do naszego filmu, w którym zobaczysz ten proces na własne oczy.

 1. Zaczynamy od stworzenia pętelki początkowej. Ułóż włóczkę w ten sposób, że w lewej ręce trzymasz luźny koniec, a w prawej włóczkę wystającą z motka. Następnie zrób tak, jak pokazujemy na zdjęciu poniżej, włóż rękę w utworzoną pętelkę i przeciągnij. Tak oto powstała nasza pętelka początkowa.
  pętelka początkowa z włóczki chenille
  Gdy już to zrobisz, to przeciągnij włóczkę przez pętelkę początkową, tworząc kolejne pętelki – ich ilość zależy od szerokości poduszki. Aby sprawdzić potrzebną długość łańcuszka, przyłóż go do boku poduszki i odmierz odpowiednią długość. Pamiętaj, że to on będzie spodem poszewki. Teraz odwróć łańcuszek na drugą stronę, bo będziesz tworzyć nowe oczka na wiązaniach bocznych łańcuszka z jego obu stron. Mówiąc nieco prościej, właśnie zaczynasz robić boki poszewki. Przeciągaj włóczkę od spodu, tworząc nowe pętelki – spójrz na zdjęcie poniżej. Jeśli dalej nie jesteś pewny, to sprawdź to na naszym filmiku.
 2. Pamiętaj, że pierwsza i ostatnia pętelka boku poszewki wychodzi z tego samego oczka. Zwracaj także uwagę na to, żeby pętelki były tej samej wielkości i nie przekręcały się. Wyplatając poszewkę, z jej jednej strony zastosowałam oczka prawe oraz lewe, dzięki czemu udało mi się uzyskać tam ozdobny pasek. Aby tak zrobić, musisz znaleźć dwa środkowe oczka w rzędzie i wyplatając je zastosować oczka lewe – ja w tym projekcie oczko 5. i 6. wyplatam od góry zamiast od dołu. Kontynuuj robótkę jak dla pozostałych oczek – przekładaj włóczkę od dołu. Wyplataj po obwodzie, a następnie przejdź do następnego rzędu i zachowaj tę samą sekwencję.
 3. Już prawie koniec! Do zakończenia odłóż sobie włóczki o długości 3 x szerokość poduszki. Weź luźny koniec włóczki i przeciągnij przez dwa równoległe oczka na rogu poduszki. Następnie ułóż poduszkę tak, aby łatwo Ci było przeciągnąć włóczkę przez drugi bok poduszki – przeciwległy do boku, przez który przeciągałeś ją wcześniej. Przepleć włóczkę przez dwa oczka sąsiadujące – jedno to, przez które włóczka była wcześniej przepleciona, a drugie puste. Pamiętaj, żeby ścieśniać włóczkę, przyciągając ją w swoim kierunku. Dalej działaj w ten sam sposób – przeplataj włóczkę raz z jednej, a raz z drugiej strony poduszki (przez dwa oczka naraz – jedno zajęte, a jedno puste).
 4. Na zakończenie luźny koniec włóczki przywiąż do poduszki, nadmiar odetnij, a końcówkę schowaj do wnętrza poduszki.

Gratulujemy Ci ukończonej robótki. Pleciona poszewka na poduszkę zdecydowanie będzie świetnym dodatkiem do Twojego wnętrza. A może wykorzystasz ten pomysł na prezent? To już Twoja decyzja – tak jak decyzja o tym, żeby zasubskrybować nas na YouTube i zaobserwować nasze profile na Instagramie i Facebooku.

Po więcej wskazówek polecam Ci zajrzeć na nasze social media – tam znajdziesz więcej kreatywnych inspiracji. Zaobserwuj także nasz profil na YouTube , aby mieć pewność, że nie ominą Cię nasze kolejne dziergane pomysły.

Koniecznie pochwal się efektem swoich prac na naszej grupie na Facebooku – kliknij w przycisk poniżej!